Soko Banja je dobro povezana sa svim vecim putnim pravcima jer je smeštena u kotlini, u jugo-istocnoj Srbiji i administrativno pripada Zajecarskom okrugu Timocke Krajine. Okružena je planinama, Ozrenom, Leskovikom, Devicom, Krstatcem, Slemenom, Rtnjem i Bukovikom. Sokobanji najbliži gradovi su: zapadno Aleksinac 30 km, na severu Boljevac 27 km i isticno Knjaževac 47 km. Preko Aleksinca Sokobanja izlazi na autoput Beograd - Niš i tako je spojena sa svim delovima južne, zapadne i severne Srbije. Od Niša je udaljena 60 km, a od Beograda 240 km.
Lekoviti izvori voda u Sokobanji imaju jako izraženu radioaktivnost a ukupno je šest glavnih izvora ove vrste. Njihova temperature se krece u rasponu od 28 do 45°C. Kako je prisustvo radioaktivnih gasova u Sokobanji izraženo, svako od gostiju ce osetiti efekte blage inhalacije, što ispoljava pozitivan efekat na ceo organizam.
U indikacije za boravak u Sokobanji spadaju bolesti poput: bronhijalne astme, hronicnog bronhitisa, pneumokonioze, psihoneuroze, lakši oblici povišenog krvnog pritiska, hronicnog reumatizma, išijasa, stanja posle povreda, hronicnih ženskih bolesti, anemije, iscrpljenosti organizma i drugih.
Visok nivo zdravstveno rekreativne funkcionalnosti prirodnih elemenata, ekološka i ambijentalna obeležja šireg banjskog prostora cine temeljne vrednosti za masovniji razvoj vikend i izleticnog turizma.
Osim banjskog centra, za razvoj vikend i izletnickog turizma pogodni su i drugi lokaliteti u okolini od kojih izdvajamo: Ozrenske livade, Rtanj, Lepteriju, Banju Jošanicu, Vrmdžansko jezero, Seselacku pecinu, izvor reke Moravice, Bovansko jezero itd.